jižní Morava

mandloňový sad u Hustopečí

Mandloňový sad, přírodní raritu střední Evropy tvoří cca 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 65 lety. Vede tu mandloňová stezka a jeden ze 2 sadů můžete omrknout i z rozhledny. Kvetoucí mandloně tu najdete koncem března a začátkem dubna.

skanzen Strážnice

V krásném areálu skanzenu najdete víc než 60 zajímavých objektů naší lidové architektury od 18. století. My jsme tam zavítali v období dožínek, kdy ožily tradice a samotné domy "tradičními" osadníky. 

zámek Milotice

Státní zámek Milotice je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury.  Zámek i jeho zahrada působí romanticky a  z širokého okolí se sem sjíždějí zamilované páry na svoje první schůzky. Prohlídku můžete absolvovat v kostýmech a na svém "dvorku" nabízí zámek příjemné stylové posezení u kávy a zákusku.

zámek Vranov nad Dyjí

Tento státní zámek se nachází v západní části Národního parku Podyjí a je národní kulturní památkou. Návštěvníkům nabízí prohlídku autentických barokních interiérů sálu předků a kaple, ale přibližuje i kulturu vranovského zámeckého bydlení z konce 18. stol. a z celého 19. století. Jeho návštěvu stojí za to spojit s procházkou/koupáním na Vranovské přehradě.

advent ve Slavkově u Brna (tradiční připomenutí Bitvy tří císařů)

Jedná se o každoroční vzpomínkové akce věnované napoleonské historii ve střední Evropě, které se konají začátkem prosince. Ve Slavkově u Brna najdete adventní trhy, na zámku stylovou prohlídku a v zámeckém parku bitevní souboje a další zajímavosti. Souběžně probíhají další vzpomínkové akce na bojištích v okolí.

advent ve Slavkově u Brna (tradiční připomenutí Bitvy tří císařů)

advent ve Slavkově u Brna (tradiční připomenutí Bitvy tří císařů)

Archeoskanzen Modrá

Toto velkomoravské sídliště středního Pomoraví je významným subjektem názorně osvětlující jednu z nejvýznamnějších etap našich národních dějin. Najdete ho nedaleko Uherského Hradiště na silnici Staré Město Velehrad.

Kroměříž

Díky své historii, jedinečným památkám a neméně bohatému kulturnímu životu je nazývána Hanáckými Athénami. Věhlas městu přinesly unikátní památky, zejména Arcibiskupský zámek, Květná a Podzámecká zahrada, zapsané od roku 1998 na prestižním seznamu UNESCO a patřící k nejnavštěvovanějším památkám v České republice.

hřebčín Napajedla

Hřebčín Napajedla byl založen v roce 1886 a zabývá se chovem anglických plnokrevníků.

Velehrad

Velehrad je jedním z nejvýznamnějších poutních míst Moravy. Jeho historie se začala psát před více než 800 lety. Mezi tisíci poutníky, které sem po staletí proudí, se v roce 1990 připojil také papež Jan Pavel II.

 

ZOO Lešná

.. se těší titulem "nejnavštěvovanější místo na Moravě" a v rámci 15 českých ZOO jí patří druhé místo v počtu návštěvníků/rok. Zahrada je rozdělená do několika tématických částí a věřte, že Vám nebude stačit celý den, abyste si vše vychutnali.

zámek Lednice

Lednický zámek se řadí k nejvýznamnějším projevům romantismu na území České republiky a více než 700 let patřil Lichtenštejnům. K zámku patří také rozsáhlý zámecký park s řadou vzácných dřevin a rybníků - krásný výhled na zámek je pak právě z Minaretu. Na zámek navozuje taky veliký stylový skleník. Společně s dalšími stavbami, jakými je např. Janův hrad, Apollonův Chrám, Tři Grácie je součástí Lednicko-valtického areálu, který je od roku 1996 zapsán do seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.

pivovar Dalešice

Kdo by neznal pivovar z téměř legendárního filmu Postřižiny, který tu v roce 1980 točil režisér Jiří Menzel. Pivovar je zrekonstruovaný a nabízí muzeum rakousko-uherského pivovarnictví i příjemnou hospůdku/restauraci.

hotel/zámek Valeč

Jedná se o nově zrekonstruovaný zámek, který slouží jako hotel. Nachází se v obci hned vedle Dalešic a může tak doplnit návštěvu Dalešického pivovaru.

zámek Buchlovice

Když na Velikonoce nasněží a velikonoční trhy jsou téměř všude zrušené, zachrání to třeba procházka areálem zámku v Buchlovicích a možná i nějaká hezká výstava (my jsme měli štěstí na výstavu tulipánů) a kafíčko ve stylové zámecké kavárně.