severozápadní Čechy

hora Říp

Kdo by už od dětství neznal symboliku hory Říp 🙂 Proto i my jsme se tam vydali. Je to docela dost strmý výšlap lesem. Sice po asfaltové silnici, ale v určitých částech jsme měli opravdu co dělat, abychom tam dostrkali kočár. Zaparkovat se dá pohodlně na parkovišti v obci Rovné.

Tiské stěny

Toto skalní město se rozléhá na území CHKO Labské pískovce a při výstupu na jejich 70 m vysokou hradbu je krásný výhled na České středohoří.  

Adršpašské skály

Snad nejznámější české skalní město, které najdete v severních Čechách. Procházka trvá cca 2 hodiny a pokud počasí dovolí, je okruh otevřený i v zimních měsících. My jsme tam byli na jaře a mezi skalami byla pěkná zima! Myslete na to, až tam vyrazíte.

Babiččino údolí

Kdo by neznal knihu Babička od Boženy Němcové! Babiččino údolí je malebný kraj - krásná procházka podél potoka od Mlýna a sochy Babičky s dětmi, přes Mandl až po Viktorčin splav. Je to krátká procházka po zpevněné silnici, kterou naprosto pohodlně zvládnete s kočárkem.

zámek Ratibořice

V tomto krásném empírovém zámku kdysi žila Kateřina Zaháňská, kněžna z Babičky.  

Broumov

První zmínky o tomto dřevěném kostele jsou ze 14. století, ale má se za to, že původní kostel pochází už ze století dvanáctého. Jedná se tak o nejstarší dřevěnou kostelní budovu dochovanou na území ČR.

Za zmínku stojí i Broumovský klášter, který ve 13. století založili Benediktinové. 

Broumovské stěny

12 km dlouhé Broumovské stěny mají svá unikátní místa. Jsou jimi např. Slavěnské hřiby, které svoji podobu získaly nerovnoměrným zvětráváním. Na okraji se nachází taky barokní kaple Panny Marie Sněžné.

rodný dům Aloise Jiráska v Hronově