severní Morava

Beskydy 

Frenštát pod Radhoštěm - skanzen

"Skanzen" v Rožnově pod Radhoštěm - správně tedy Valašské muzeum v přírodě - je to druhé nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě (bylo založeno už v roce 1925) 🙂 

Ke shlédnutí má co nabídnout v jakémkoliv ročním období. My už jsme ho navštívili snad ve všech a můžeme tak z vlastní zkušenosti říct, že je to pravda. Pozor ale, Mlýnská dolina je v zimních měsících uzavřená úplně a ve Valašské dědině nejsou zpřístupněny interiéry stavení. O to příjemnější je ale cena za vstup.

Koukněte na https://www.vmp.cz/

Život v tomto období dokreslují i zvířata, která zde volně pobíhají, stejně jako za dob našich babiček, prababiček, ...

Jurkovičova rozhledna

Tato rozhledna se nachází na Karlově kopci (480 m.n.m.) na okraji Rožnova pod Radhoštěm. Byla postavená v roce 2012 podle sto let starých plánů architekta Dušana Sámo Jurkoviče (nechal významné stopy také na Pustevnách). Vede k ní asi 2 km dlouhá, nepříliš strmá cesta od parkoviště naproti Valašského muzea v přírodě. Původně se jednalo o lázeňskou vycházku, takže se moc nezadýcháte 🙂

Otevřena je denně od května do poloviny října, v dubnu a na konci října potom o víkendech a svátcích.

Pustevny

Kdo by neznal Pustevny? Je to téměř národní pojem. My jsme se sem tentokrát vypravili v zimě a očividně jsme pro focení neměli ty nejlepší podmínky. Ale i tak tu bylo nádherně 🙂 Doporučujeme si sem zajet kdykoliv.

Můžete se sem dostat pěšky, autem (k dispozici je velké parkoviště - a pokud bude plné, už dole pod kopcem Vás na to upozorní tabule, abyste sem zbytečně nejezdili - cena 50,-  Kč/den (zima 2018)) nebo lanovkou z Trojanovic.

Radhošť

Nejznámnější trasou z Pusteven je zcela určitě procházka na Radhošť. Je to asi 4 km dlouhá velmi nenáročná cesta, která se dá zvládnout i s kočárkem (pokud má kola alespoň na šotolinu) - není to ale formou lanovky, takže se fakt trochu spotíte 🙂 Cestou se potká socha pohanského boha Radegasta a odpočnout se dá na na horské chatě kousíček pod vrcholem.

I s malými dětmi se dá jeden směr zvládnout za 1,5 hodiny.

Na konci cesty na Vás čeká socha Cyrila a Metoděje a také dřevěná kaple, zasvěcená těmto dvěma slovanským věrozvěstům.

Údolí Pluskovec ve Velkých Karlovicích

Toto údolí na konci vesnice Velké Karlovice, je často pojmenováváno jako muzeum v přírodě. Najdete zde velkou koncentraci stylových valašských chalup. Jen malá část je jich ale původních - většina je jich nově postavených v původním roubenkovém stylu. Jsou ale šetrně zasazené do krajiny, takže nijak neruší. Podnikatelé tady evidentně nechali své baroko doma 🙂

Stojí za to, nechat auto na začátku údolí a projít si jej pěšky. Nasajete i klid, který tu vládne - je tu minimální provoz, protože silnice na konci údolí končí.