západní Čechy

Karlovy Vary

Jak už název města napovídá, bylo založeno ve 14. století Karlem IV. Říká se, že je nechal císař vystavět po náhodném objevení termálních pramenů jeho loveckou družinou. Dnes je město známé nejenom svým lázeňstvím, krásnými kolonádami, ale taky filmovým festivalem. Nám se tu moc líbilo a určitě se sem zase někdy (v teplejších měsících) vrátíme.

Protože jsme tu byli 2 dny, vyrazili jsme taky lanovkou od hotelu Pupp směrem k rozhledně Diana, odkud je výhled na celé město. Lanovka jezdí každých 15 minut a zájem byl o ni dost velký 🙂 Na kopci najdete restauraci, ovce,....a hlavně Motýlí dům, kde na 100m2 můžete vidět nádherné motýli z celého světa, které si vám sednou na ruku, na hlavu 🙂 Pro holky i pro nás to byl krásný zážitek.

Františkovy lázně

Čekala nás krásná jarní procházka parky a kolonádami, kde jsme ochutnávali místní léčivé prameny a k tomu uzobávali lázeňské oplatky 🙂

Loket

 Městská část s hradem se nám moc líbila a i zalesněné okolí působí pohádkově! Škoda jen, že byly Velikonoce už v březnu a stromy ještě nebyly zelené.

Kamenný královský hrad Loket, je více než 800 let staré sídlo. Stojí na žulovém masívu, který obtéká řeka Ohře. Prohlídková trasa vede přes expozice porcelánu, sbírky bývalého městského muzea, muzeum zbraní až po prostory bývalé věznice, kde je nyní působivá a autentická výstava útrpného práva (upřímně, to jsme s dětmi nedali ani náhodou - a ani nám dospělým z toho nebylo moc dobře).  A co je to za pány s fousy? "Ten, kdo se dotkne špičky vousů Gottsteina na loketském hradě, bude si přát dobrý úmysl a zanechá zde symbolický peníz, tomu se přání vyplní"

Bečov nad Teplou

Tento gotický hrad a barokní zámek v Bečově nad Teplou má jednu velikou vzácnost a tou je románský relikviář sv. Maura, který je mimořádně cennou ukázkou středověkého zlatnictví z 1. třetiny 13. století. Je považován za druhou nejvýznamnější šperkařskou památku České republiky hned po korunovačních klenotech.

Počítejte s tím, že Vás na začátku prohlídky poprosí o vypnutí mobilů (a ti, co mají nový mobil a běžně ho nevypínají - jako já, tak se trošku zapotí :-)) právě kvůli relikviáři. Ten je v samostatné místnosti se zataženými okny, kdy po nasvícení relikviáře vnímáte jeho půvab...