ITÁLIE

TOSKÁNSKO

Florencie

Florencie je hlavním městem Toskánska. Díky 15. století je dnes nazývána kolébkou renesance. Od roku 1982 je jeho historické centrum zapsáno na seznamu Světového dědictví Unesco.

Na Florencii jednoduše jeden den nestačí. Je možné tady strávit několik dní a stále je co vidět. Na své si tu přijde opravdu každý. Jenom muzeí je tu na celý týden. Krásné jsou i obyčejné procházky centrem města, posezení v kavárně nebo nákupy.

Tak jako v každém historickém městě je to i zde velmi komplikované s parkováním. Podzemních garáží je tu hodně, nicméně se musíte připravit na to, že celodenní parkování není nejlevnější (25 až 30 EUR). Pokud budete mít štěstí, dá se zaparkovat i na ulici (1,5 až 2 EUR/hod). V tomto případě ale počítejte s malou procházkou, protože v centru města toto možné není.

Val d´Orcia

Jedná se oblast v srdci Toskánska, která je charakteristická svou krajinou. Pro nás je toto ta nejtypičtější toskánská krajina. Vinice, domy na vrcholcích kopečků lemované cypřiši nebo piniemi, kopečky posetá obilím nebo slunečnicemi.

Buďte připraveni na to, že ty nejkrásnější výhledy jsou mimo hlavní silnice. Je proto nutné sjet na šotolinové cesty, které jsou velmi prašné a tento jemný prach se usídlí i uvnitř Vašeho auta 🙂 Stojí to však za to.

Od roku 2004 je tato oblast zapsána v seznamu Světového dědictví Unesco.

Maremma

Národní přírodní park Maremma je pás území, který se táhne cca 20 km okolo pobřeží a několik km do vnitrozemí, nedaleko Grosseta.

Není zde povolený volný pohyb. V infocentru v Alberese je nutné si zakoupit lístek na vstup na na jednotlivé treky (viz www.parco-maremma.it).

V infocentru se neplatí vstup na pláž Marina di Alberese, která je považovaná za jedny z posledních panenských pláží Itálie (a zcela určitě to není přehnané - nečekejte tu ani bary, ani obchody, ani letoviska - je písečnou pláž, moře a to, co moře vyvrhlo). K pláži se platí pouze vjezd autem (závora a platební automat - pozor, lístek si při vjezdu neberete. Při výjezdu zadáte do automatu svoji SPZ a systém rozpozná jak dlouho jste na pláži byli). Pokud jedete na kole, máte vstup zdarma. Další způsob jak se dostat na pláž je místním autobusem z Alberese (jezdí od jara do podzimu a stojí 1,7 EUR za dospělou osobu (v roce 2017)). 

Dalšími typickými obyvateli parku jsou koně a bílí buvoli. Za zmínku stojí i piniový prales.

MAPA ITÁLIE DLE REGIONŮ