NĚMECKO


MÍSTA, KTERÁ STOJÍ ZA TO NAVŠTÍVIT 

rozdělené dle oblastí


BAVORSKO

Chiemsee

Neboli bavorské moře má rozlohu téměř 80 km2 a kromě krásné procházky promenádou v Prien am Chiemsee určitě doporučujeme vyrazit na historickým parníkem na ostrov Herreninsel. Na něm stojí zámek Herrenchiemsee přezdívaný jako bavorské Versiless. Ten nechal postavit Ludvík II. Bavorský a dodnes není kompletně dokončení, takže můžete vidět třeba část místnosti v mramoru a část z cihel. 

jezero Walchensee

Toto ledovcové jezero je jedním z nejhlubších a největších alpských jezer v Německu.  Jeho maximální hloubka prý dosahuje až 189,5 metrů. Najdete ho cca 70 km jižně od Mnichova - téměř na hranici s Rakouskem. 

Když projedete městečko podél jezera, najdete u hlavní silnice menší parkoviště. Když se vydáte pěšky kolem kempu, je tam krásná procházka podél jezera - nejdříve lesem a pak po louce kolem statku a kostela až k místu, kde je něco jako pláž (oblíbené místo pro kiteborarding). Zvládnete to na kole i s kočárem s většími koly.

Andechs

Městečko Andechs je známé nejen benediktinským stejnojmenným klášterem, ale zejména slávou svého místního piva Andechs, které si tu samozřejmě můžete zakoupit. Městečko má velké parkoviště a do kopce, kde je obojí vystavěno musíte vyjít. Klášter nabízí možnost vyhlídky z věže - je placená a má prudké úzké schody (není to pro každého).

Mnichov

Nedaleko Mnichova máme rodinu a tak i fotek za několik let je poměrně dost. Naposledy jsme navštívili po letech starou botanickou zahradu, která je nedaleko zámeckého parku Nymphenburg (zadní částí zahrady se dostanete k zámku - vstup je placený zvlášť). Zahrada má krásné skleníky s tropickými kaktusy, sukulenty apod. U zbytku zahrady ale nečekejte žádné velké wow (jako třeba v tropických zemích), protože zahrada má na většinu plochy evropské rostliny, které jsou nám blízké. Kochejte se tak jednotlivými květy, rostlinami a zákoutími, kterých je tam nespočet.

Passau

Město na soutoku 3 řek (Dunaj, Inn, Ilz), kterému se u nás říká Pasov. Je považováno za univerzitní město (uvádí se, že tu je přes 5 tisíc studentů) a díky své barokní kultuře (např. dóm sv. Štěpána) a příjemným uličkám je oblíbeným turistickým městem. 

Norimberk

Na skalnatém návrší Starého města najdete norimberský hrad. První zmínka o něm je z roku 1050 a od té doby až do roku 1571 byl alespoň občasným sídlem téměř všech císařů a králů Svaté říše římské. Těsně pod hradem, na náměstí vedle brány Tiergärtnertor, je několik hrázděných domů a jeden z nich je pojmenován po známém umělci:  Albrecht-Dürer-Haus.

Na norimberském centrálním náměstí Hauptmarkt stojí kostel Panny Marie (Frauenkirche) a také 19 metrů vysoká kamenná kašna ve tvaru gotické věže z konce 14. století. Září barvami a zlatem a nazývá se Schöner Brunnen (Krásná kašna) a zdobí ji 40 alegorických postav. Henkersteg (Katova lávka) byl most, který spojoval dvě původní části Norimberka - sv. Sebalda na pravém břehu a sv. Vavřince (st. Lorenz) na levém břehu řeky Pegnitz.

Bavorský les

Neboli německá strana Šumavy. U obce Neuschönau je placené parkoviště odkud jen pár metrů začíná buď placená stezka v korunách stromů anebo procházka přírodou, kde najdete výběhy s různými zvířaty. Výběhy jsou dost prostorné, takže nemáte záruku jako v ZOO, že nějaké to zvířectvo skutečně uvidíte - berte to jako fajn procházku. Stezku v korunách stromů zvládnete krásně i s kočárem, my jsme měli u kočárku velká kola a zvládli i lesní procházku.

SASKO

Drážďany

Hlavní město Svobodného státu Sasko.

Za zajímavost stojí, že ve druhé světové válce bylo město ze 60 % zničeno (nejvíce pak historické centrum). Např. Frauenkirche (kostel Pany Marie) byl při náletech zničený (pískovec nevydržel vysoké teploty a kopule se zřítila. Řadu let byly na jeho místě trosky a teprve v roce 1994 se Němci pustili znovu do jeho obnovy, která trvala následujících 12 let. Byly na ni použité i některé původní pískovcové kvádry - proto je kostel "strakatý". 

Moritzburg

Zámek leží jen asi 14 km severozápadně od Drážďan a přezdívá se mu perla saského baroka. Vedle zámku je jezero, kolem kterého je příjemná procházka. 

Milovníci pohádky Tři oříšky pro Popelku mají zámek spojený právě s tímto filmem. Libuška Šafránková utíkala právě po jeho schodišti a na památku je tam kovový střevíček, který si můžete zkusit nazout.

Brzy zveřejním další destinace v Německu, které jsme navštívili. Můžete se těšit na fotky z Kolína nad Rýnem, zámku Neuschweistein, zámku Linderhof, zámku Herrenchiemsee, Hitlerovo Orlí hnízdo,  Berchtesgarden, Tübingen, Dachau, ...