RAKOUSKO

KORUTANY

Millstätter See

Toto druhé největší jezero Korutan nám učarovalo. Zejména po cestě směrem od Villachu nabízí kouzelné pohledy na bílé vrcholky hor. Jezero je vyhlášenou rekreační oblastí díky čisté vodě a vzduchu. Okolní horské vrcholy přesahují dva tisíce metrů a chrání jezero před chladnými větry, proto je teplota vody relativně vysoká, v létě dosahuje až 27 °C

Millstatt

Pěkné městečko na břehu jezera.  Zaujala nás příjemná promenáda (malý parčík) kolem jezera i hrad, který je hned vedle. Obojí je vidět z hlavní silnice a nemůžete to přehlédnout. U jezera je spousta vodních atrakcí připravených na letní koupání.

Hradní zřícenina Landskron 

Vypíná se na kopci mezi jezerem Ossiacher See a městem Villach a přes zimní měsíce je zavřená. Pod zříceninou je Affenberg ("opičí hora" s japonskými makaky). Jedná se o komentovanou prohlídku v NJ s cca 5 zastávkami v délce cca 1 hodiny. Vstupné pro dospělého je 12 Eur, pro děti od 4 let 6 Eur.

Villacher Alpenstraße

Jednosměrná 16 km dlouhá alpská cesta je jednou ze zajímavých výletních míst v okolí Villachu. Není však zdarma - auto platí mýtné ve výši 17 Eur (pokud nemáte štěstí a závora není otevřená a tudíž zdarma).  Cesta nabízí několik panoramatických zastávek - výhled na město Villach nebo na Alpské masivy Karawanken.  Je zde také nádherný výhled na slovinské Julské Alpy.

Panoramatická silnice končí na vrcholku pod vysílačem Dobratsch ve výšce 1743 m.n.m. Vedle parkoviště je zajímavý palouk se slunečními hodinami, lavičkami a když jsme tam byli my (v polovině dubna),  všude byla pole bílých a fialových krokusů - prostě jich tu nebylo jako šafránu 🙂  Odtud se dá vyjít až k vysílači, ale nám bohužel počasí nepřálo.

Arriach

Alpská příroda v dubnu začíná krásně kvést 🙂

Takto úžasně uklidňující výhled z okna jsme si několik dní užívali na statku nad Arriachem.

jaro v Korutanech

Pole pampelišek a na pozadí bílé vrcholky masivu Grossglockneru po cestě z Villachu je impozantní (škoda, že foťák zdaleka nepřenese skutečnost). 

A takto si užívám alpské jarní louky se svými skvělými princeznami 🙂

Barbarossa Schlucht

Soutěska u vesnice Mühldorf je tak trošku skrytá. My jsme ji zvládli i s 3 letou dcerou bez problémů (chodila po svých) za více než 3 hodiny. Celkově se uvádí, že je to trasa na 2 hodiny s převýšením cca 150 m. Nahoru se jde podél vody a zpět "sešupem" lesní cestou pod výchozí bod (palouk se vzrostlou lípou). Celou stezku provází nápisy s příběhem císaře Barbarrosi (opět v němčině)

Spital an der Drau

Gerlitzen

Panoramatická cesta na kopec ve výšce 1909 m.n.m. (cesta je placená a stojí 8 Euro). Na kopci je několik tras - dokonce jedna je filozofická a vstupuje se do ní dveřmi 🙂 Texty jsou bohužel jen v němčině. Na kopci je "horské středisko" a po 20 minutách stoupání se pěšky dostanete ke kříži odkud je krásný výhled na všechny strany.

Ossiacher See

Jezero nedaleko Villachu. Stejně jako u jiných jezer v tomto okolí, i tady nás nemile překvapilo, že se k vodě téměř nedostanete, protože těsně kolem vody jsou postavené soukromé nebo rekreační domy.

Pörtschach am Wörthersee

Největší korutanské a 5. největší jezero v Rakousku, které leží nedaleko Klagenfurtu. Pro nás bylo zastávkou na cestě domů a jak je vidět, sněhový mrak nás nakonec skoro dohnal. Najít promenádu mezi vilkami a hotely, abychom se dostali k vodě byla skoro detektivka. Nadchla nás myšlenka udělat z lampy díky popínavým růžím "panáky", kteří mají otevřenou náruč k jezeru.

klášter Wernberg

Klášter Wernberg byl krátkou zastávkou na cestě domů.  Z části se jedná o renesanční zámek, který se tyčí nad řekou Drávou.  Jeho historie sahá do počátku 13. století. Dnes patří řádovým sestrám, které tu mají vlastní hospodářství, penzion apod.

ROZDĚLENÍ RAKOUSKA