SLOVINSKO

Park Škocjanske jame

Jsou rozsáhlým jeskynním systémem vápencových jeskyní. Nachází se v oblasti Kras na jihozápadě Slovinska (jen pár km od vesnice Lipica). V roce 1986 se tento komplex zařadil mezi památky UNESCO. Tento skalní systém, kterým protéká podzemní řeka Rieka je dlouhý přes 50 km a díky tomu je největší v Evropě (a údajně i na světě). 

Zpřístupněná je ale jen malá část (která je přesto obrovská). Prohlídka nabízí 2 trasy jeskyněmi + zdarma procházka naučnou stezkou. Obě prohlídková trasy jeskyněmi měří 2.5 až 2.5 kilometru a mají okolo 500 schodů. Počítejte s tím, že v podzemí strávíte cca 1,5 hodiny v konstantní teplotě 12 st.C.

Hravě to zvládnou i děti. Budete si tu připadat trošku jako Permoníci, protože prosvícené cestičky se vlní těmi obrovskými prostory. Bohužel, je tu zákaz focení. Děti do 6 let mají vstup zdarma, cena za dospělého je cca 16 Euro.

Lipica

Věděli jste, že údajně název Lipica vychází  ze slova lípa? V okolí se vyskytuje poměrně často a proto i sídlo bylo pojmenováno stejně. Když byl za Marie Terezie vyšlechtěn tento nádherný kůň, dostal také jméno Lipica. 

Příjezd do hřebčína vede po cca 2 km silnici a je krásně lemovaný bílý ohradami v úžasné zeleni. Parkovné stojí 3 Eura a umožňuje volný vstup do parku, odkud můžete vidět zpovzdálí klisny s hříbátky, podívat se na muzeum bryček a děti se můžou za 10 Euro projet na poníkovi. Další vstupy do stájí, muzea nebo na výcvik jsou placené (pozor tréningy jsou v určitou konkrétní hodinu a nesmí se při nich fotit).

Piran

Piran je (dle Slovinců) jedno z jejich nejhezčích měst, které leží na malém poloostrově u Jadranského moře, jen pár km od hranic z Chorvatskem.  Toto malebné středověké městečko (původně benátské) je obehnané velkými kameny, které jsou v létě poseté koupajícími se turisty. Češtinu tu uslyšíte na každém rohu. S parkováním je to horší - je třeba využít parkovací dům před vjezdem do města (cena za 3 hodiny cca 5 Euro) - super je, že pokud sjedete do přízemí a jdete směrem k moři, zaveze vás do historického centra zdarma kyvadlový autobus.

Pekný výhled na město je z kostelní věže The Parisch Church of St. George (schody jsou poměrně úzké a několik desítek let určitě pamatují, vstupné je 1 Euro), druhý "viewpoint" je pak z historických hradeb.   

Sečovlije Salina Nature Park

Jedná se o solná pole, kde se těží sůl bez přestávky dobrých 8 století - a to až dodnes. Údajně se tu přes léto vytěží až 2 tisíce tun soli - na polích jsme moc lidí neviděli, ale odcházeli jsme v době, kdy měli po šichtě a až jsme se divili, kolik lidí tam pracuje. Dostanete se tam autem z obce Sečovlje. Na začátku "polí" je malé parkoviště a platí se vstupné ve výši cca 7 Euro za dospělého. Na konci je v jednom z domků malé muzeum, restaurace a po cestě je dům, kde si můžete koupit sůl v různých podobách. 

 

Predjamský hrad (Predjama grad)

Tento unikátní hrad se nachází nedaleko Ljubljaně. Byl postaven na konci údolí, kde se potok Lokva noří pod 123 m vysokou skálu. Stojí pod velkým převisem této skály u vstupu do jeskynního systému a tím se ve své minulosti stal téměř nedobytným. Dnes ho dobývají turisté, kteří musí ze své peněženky ale vytáhnout 13,80 EUR za dospělého a 8,30 EUR za dítě od 6 do 15 let. Malé děti platí 1 EUR.

Součástí prohlídky, kterou můžete absolvovat s průvodcem nebo sami, je i 700 m okruh jeskynním systémem. Tento je však otevřen jen od května do září, protože se zde nachází významné hnízdiště netopýrů.

Ljubljana /Lublaň

Ljubljana je hlavní a největší město Slovinska. Má něco málo pod 300 tis. obyvatel. Hlavní dominantou je Ljubljanský hrad, který se tyčí na kopci nad městem. Je trošku netradičním hradem - je tu mix starého i moderního a evidentně to tu žije. Dostanete se tam buď pěšky nebo pozemní lanovkou (2,20 EUR za dospělého jeden směr, děti do 7 let neplatí). Je odtud nádherný výhled na město i vzdálené okolí.

Městem protéká řeka Ljublanica a její břehy jsou v centru města po obou stranách lemovány nábřežní promenádou s množstvím kaváren a obchůdků, kde se vám zpomalí čas. Vychází z hlavního Prešerenova náměstí, kde se nachází také jeden ze symbolů města, barokní Františkánský kostel.

Nábřeží lemují i staré (tzv. pavlačové) domy a také Plečnikova kolonáda, kde se stále pořádají trhy. 

Jedním ze symbolů města je Trojmostí - původní most tak o další 2 ramena rozšířil architekt Plečnik v roce 1932. Dalším významným historickým skvostem je Dračí most, který je postavený ve stylu vídeňské secese. 

Romantické město máte možnost prozkoumat i z výletních lodí, kterých tu krouží několik.

Skofja Loka

Skofja Loka je jedno z nejstarších a nejpůvabnějších měst ve Slovinsku. Leží asi 19 km od Ljubljaně a rozhodně zde nenarazíte na zástupy turistů. Proto si toto městečko můžete v klidu užít. Nejstarší památkou města je kamenný most, který byl postavený už ve 14. století

Na kopci stojí hrad, ale nemá smysl se tam šplhat, protože od něj na město neuvidíte. Původní vyhlídka je úplně zarostlá. 

cestou z Most na Soči k jezeru Bohinj

Tato cesta vám vezme zhruba 1,5 hodiny, protože je tu spousta zatáček, stoupání a klesání. Díky skvělým manželům, v jejichž apartmánu jsme byli ubytovaní, víme, že se tato cesta dá zvládnout vlakem. Naložíte auto na vlak, zůstanete sedět v autě a jedete téměř stejnou trasu (před Bohinjskou Bistricou se zanoří do cca 6 km tunelu). Stojí to přes 14 Euro a kdyby to jelo v jiný čas, určitě toho využijeme (více info na http://www.slo-zeleznice.si/en/passenger-transport/timetable/motorail). 

jezero Bohinj

Jezero Bled nebo Bohinj? U nás jednoznačně Bohinj, protože je uprostřed lesů a je k němu přístup odkudkoliv, je po určitou část mělké a v červenci bylo krásně teplé ... je tam úžasná energie, která se nedá ani popsat ...

jezero Bled

V porovnání s jezerem Bohinj na nás působilo více komerčně. Zaparkovat v neděli kdekoliv kolem jezera bylo nemožné. Jezero je známé zejména svým ostrovem, na kterém stojí kostel. Druhou dominantou je hrad, který se tyčí na skále (pokud nemáte v úmyslu jít na prohlídku hradu, nejezděte autem nahoru, parkovné stojí 3 Eura a z jezera téměř nic neuvidíte).