Co byste měli vědět, než si půjčíte auto v zahraničí

To se mi snad jenom zdá. Stálo mě tolik času pročítání recenzí, abych si vybral kvalitní půjčovnu aut v Andalusii, a teď stojím s rodinou v půjčovně a oni mi odmítají auto vydat. No, nefunguje mi karta!  

Nabídl jsem hotovost, kterou jsem měl s sebou na celou dovolenou, ale tu jejich zaměstnanec odmítl. Cože? Já nabízím hotovost na půjčení auta a oni mi řeknou, že mi ho nedají? Nezachránila nás ani karta manželky, protože tam měla nastavený nízký limit a v tom tlaku si nevzpomněla na kód, který k tomu potřebovala. Opravdu super situace v kombinaci s 2 malými dětmi, které byly stejně jako my pěkně unavené.

Nebudu to natahovat. Nakonec mě zachránil telefonát do mé banky (naštěstí help linka fungovala kupodivu i v sobotu!). Oznámili mi, že jsem (díky platbám za ubytování) přešvihl týdenní limity – které jsem do této doby nikdy neřešil.  Navýšili mi limit a my mohli vyrazit.

Auto v zahraničí využíváme už poněkolikáté (Evropa, ostrovy, Nový Zéland, Austrálie, …), a proto už vím, na co se zaměřit. Přesto je to stále tak trošku džungle.

Po této čerstvé zkušenosti jsem si řekl, že by bylo fajn sepsat moje poznatky, které vám můžou ušetřit spoustu nervů a často i nemálo peněz.

JAK VYBRAT AUTOPŮJČOVNU

Jestli už jste něco podobného řešili, určitě jste si všimli, že je jich nespočet. Na výběr máme buď:

 1. Lokální autopůjčovny – bývají levnější, ale zpravidla sídlí pár minut cesty od letiště, tj. musíte využít např. jejich shuttle bus, který je součástí ceny (vezme to určitý čas – hlavně při vracení auta je potřeba s tímto počítat).
 2. Mezinárodní autopůjčovny – bývají obvykle dražší, ale jejich přístup by měl být jednotný a proto by Vás nemělo překvapit nic neobvyklého.

Nedá se říct, že je vždycky lepší jedna varianta a jindy druhá. Liší se to země od země, region od regionu a obávám se, že trošku i půjčovna od půjčovny.

Při plánování dovolené a jejího rozpočtu počítejte s tím, že při půjčení auta vám kromě pojištění může autopůjčovna strhnout z karty depozit ve výši několik stovek až tisíců Euro.

Při výběru doporučuji zahrát si na detektiva a pročíst všechny dostupné recenze (zapomeňte na porovnání jen podle počtu hvězdiček!) a sledovat konkrétní názory k přístupu ke klientům, o skrytých poplatcích, o kvalitě aut, atd.  Dívejte se u příspěvků i na datum jejich vložení, protože to, co bylo kritizováno v roce 2015, už teď nemusí být relevantní a naopak!

POZOR NA POPLATKY

Finální cenu za půjčení auta může (a někdy i značně) navýšit několik poplatků, jako jsou např:

 • Vrácení auta v jiném místě než bylo vypůjčeno
 • Vrácení mimo pracovní dobu autopůjčovny – tady je na zvážení, zda nevrátit auto o den dříve a přespat jednu noc v hotelu blízko letiště. Některé půjčovny nabízí vhození klíčů do schránky v areálu na letišti.
 • Další řidič – je to nutné nebo ne? (ne všichni jsou ochotni jezdit s volantem na opačné straně)
 • Věk řidiče – má-li řidič pod 21 let, popř. nad 65, platí se ve většině případů extra cena
 • Zapůjčení GPS – půjčení v autopůjčovně může stát i 100 EUR (v tomto případě se vyplatí zabalit si svoji z domu). Jsou i nabídky s GPS zdarma, stačí jen hledat.
 • Dětské sedačky – toto není levná záležitost v žádné půjčovně, nicméně pokud máte děti, tak se bez toho neobejdete. Je třeba s touto položkou počítat. Opět jsou autopůjčovny, které nabízí autosedačky zdarma a cena byla srovnatelná (např. Goldcar na Tenerife) s ostatními nabídkami bez sedaček.
 • Čištění auta – vrátíte-li auto znečištěné uvnitř, může si půjčovna účtovat nemalý poplatek. Rozhodně se vyplatí investovat 2 EUR u benzinky na vysavač 🙂

POJISTIT ČI NEPOJISTIT?

Na to není jednoznačná odpověď, každý si musí promyslet výhody a nevýhody. Sami si zvažte, do jakého rizika a za jakou cenu chcete. Jestli chcete myšlenky na poškození auta zcela pustit z hlavy a užít si dovolenou nebo na to neustále myslet a být ve strachu.

 1.  PLNÉ POJIŠTĚNÍ / FULL INSURANCE

 • Kryje veškeré škody na autě během vašeho provozu, tj. havarijní výlohy, okna, kola, pneumatiky, krádež, atd. a vy můžete být na dovolené úplně v klidu.
 • Pozor! To, kde ho pořizujete, může docela dost věcí ovlivnit

a) Koupě fyzicky v autopůjčovně, kde auto vyzvedáváte

 • Bývá zpravidla velmi drahé a může až několikanásobně převýšit cenu půjčení vozu.
 • Výhodou je, že vám půjčovna nevezme z kreditní karty žádný depozit.
 • Další nemalou výhodou je fakt, že většinou dostanete novější nebo úplně nové auto, což může dovolenou velmi zpříjemnit.
 • A v neposlední řadě, personál půjčovny se k Vám začne chovat rázem diametrálně jinak.

b) Na on-line serverech, kde si auto rezervujete (v případě rezervace přes globální rezervační servery)

 • Pojištění bývá levné a přitom jste plně krytí.
 • Nevýhodou je to, že není sjednané přímo u půjčovny, u které si auto půjčujete, a tudíž vám z karty strhnou depozit (setkal jsem se i s částkou 1500 EUR) a v případě škody si z tohoto depozitu strhnou částku opravy. Tento depozit vám vrátí provozovatel serveru, kde jste si auto a pojištění rezervovali.
 • V půjčovně se vám budou snažit dát starší, většinou dost poškrábané auto a často při návratu budou licitovat, že je tam o jeden škrábanec víc, aby z pojištění „vytáhli“ nějaké ty peníze

c) V některé z běžných pojišťoven dostupných z ČR

 • bývá nejlevnější variantou, avšak platí to samé jako v případě koupení pojištění v bodu b).

 

 1. AUTO BEZ POJIŠTĚNÍ

 • Do této varianty bych osobně vůbec nešel. Havárka, prasklá pneumatika, rozbité čelní sklo – to jsou velmi nepříjemné věci a v zahraničí mohou být VELMI drahé!
 • Samozřejmě počítejte s tím, že Vám půjčovna dá starší auto plné škrábanců, které prakticky není možné zkontrolovat. Při vrácení VŽDY najdou několik „nových“ škrábanců, které tam při vyzvednutí údajně nebyly a za toto zaplatíte několik desítek EUR (mám zkušenosti, že to může být až 150 EUR). A to mluvím pouze o škrábancích.

Počítejte s tím, že z vás půjčovna aut vždy nějakým způsobem peníze vytáhne. Buďto za full pojištění nebo za údajné škrábance.

Moje čerstvá zkušenost z letošního května na letišti v Malaze je taková, že jsem si zarezervoval Ford Focus Variant bez pojištění.  A to proto, že jsem si chtěl zakoupit plné pojištění při vyzvednutí auta, které server nenabízel.  Ale to v autopůjčovně netušili, proto pro mě měli připravenou starou „potvoru“. V okamžiku, kdy jsem dokoupil Full pojištění, tak mi pán najednou nabídl údajně lepší auto, než jsem si původně vybral s „výmluvou“, že je o něco větší a s dětmi se to hodí!  Tak se teda i stalo – dostali jsme úplně novou Kiu Carens, na které bylo najeto cca 1300 km 🙂

PALIVOVÁ POLITIKA

2 nejčastější palivové politiky jsou následující:

 1. Full to Full

 • Dostanete auto s určitou hladinou paliva (často plnou) a vy musíte vrátit auto se stejným stavem.
 • Obvykle by vám z karty neměli strhnout žádný depozit (každopádně mně při posledním půjčení auta strhli 60 EUR s odůvodněním, že kdybych vrátil auto s méně plnou nádrží, tak mi to mají z čeho strhnout. Pokoušel jsem se protestovat, ale nemělo to vůbec žádný efekt. Bylo jim úplně jedno, jestli si auto půjčím nebo ne.
 • Cena této verze palivové politiky je vyšší právě proto, že obvykle nevyžadují žádný depozit.

2.  Prepaid Fuel

 • Půjčovna vám dá auto s plnou nádrží a strhne si depozit ve výši ceny paliva za plnou nádrž.
 • Z tohoto depozitu je potom při vrácení placena cena paliva do úrovně, která byla při půjčení.
 • Tato verze palivové politiky je levnější.

Pozor – v obou případech je cena paliva, které do dané výše dotankuje půjčovna, většinou nesrovnatelně vyšší, než u té nejdražší benzinky v okolí!

NENÍ JEDNO, JESTLI PLATÍTE KREDITNÍ NEBO DEBETNÍ KARTOU

Ještě jedno upozornění, které mě nemile překvapilo. Vzhledem k tomu, že mám kreditní kartu, „stáhli“ si v půjčovně při předávání auta depozit ve výši 300 Euro, pro krytí případných škod (a to i přesto, že jsem měl plné pojištění!).

Použijete-li k placení

 1. debetní kartu, počítejte s tím, že Vám může půjčovna strhnout další depozit,
 2. kreditní kartu, nic Vám strhávat nebudou – důvodem je politika záruk banky vůči půjčovně.

To je ten důvod, proč autopůjčovny téměř bez výjimky (osobně jsem se s tím setkal jen jednou u malé místní půjčovny) neakceptují platbu v hotovosti. A i v tomto případě od Vás budou nejspíš požadovat kartu pro případné krytí škod.

A poslední rada za závěr?

Čtěte pozorně SMLOUVU, kde najdete spoustu důležitých detailů. V opačném případě můžete být při odevzdání auta nemile překvapení.

Jak? Například při půjčení auta na Tenerife jsme jeli na jednu přírodní zajímavost v průvodci. Byla to nezpevněná silnice, kde se nesmírně prášilo. Při čtení smlouvy jsme zjistili, že je zakázané jezdit po nezpevněných cestách. Museli jsme si pak dát náležitě záležet, aby na autě nezbylo „ani smítko“ prachu a my neplatili „pokutu za porušení pravidel“.

Uff, tak snad jsem na nic nezapomněl. Toto jsou moje zkušenosti. Pokud máte ještě nějaké další postřehy a zkušenosti (zcela určitě jich bude nezpočet), budu rád za doplnění a komentáře!

Tak ať vám to dobře jezdí!

Aleš

inspirace pro cestování www.muzucestovat.cz

 

Komentáře

 1. Jan napsal:

  Dobry den mohu se zeptat, které české pojišťovny nabízí tohle pojištění? Popřípadě s jakými zahraniční servery máte zkušenosti? Nebo ještě dotaz…Oslo Hertz – nevíte na kolik by vyšlo full cover na 10 dní ? Děkuji i za částečnou odpověď.

  • Aleš napsal:

   Dobrý den Honzo. Jedná se o pojištění Collision/Damage Waiver (CDW) a v ČR ho nabízí třeba Allianz. Taky se dá sjednat online na různých světových serverech, jako je např. insurance4carhire.com nebo insuremyrentalcars.com (jen pro USA) – s těmito ale zkušenosti nemám. Co se týče rezervačních serverů, tak mám nejlepší zkušenosti s Rentalcars.com nebo ofran.cz. Ohledně ceny full coveru doporučuji zavolat přímo na danou půjčovnu a zeptat se přímo tam.

 2. Ijacek.007 napsal:

  Aleši díky za zajímavý článek. Osobně jezdím zatím ve všech destinacích svým autem, ale čím dál přemýšlím o destinaci, kam se s rodinným přibližovadlem nedostanu. Jak vidím tak půjčení auta není úplně banální věc a je na místě ji pořádně ale opravdu pořádně nastudovat. Trochu mě od celé věci tedy odrazuje fakt že bych měl pročítat informace ve smlouvě v cizím jazyku.

  • Aleš napsal:

   V cizí zemi bohužel nemůžete čekat smlouvu v češtině 🙂 Většina autopůjčoven má ale smlouvu na svých webových stránkách a tu si můžete nastudovat předem, popřípadě nechat přeložit.

 3. Kamila napsal:

  Za mě doporučuju Ofran, cestujeme s ním kdykoliv, když chytneme někam po světě levné letenky. Naprostá spokojenost, ještě jsme s nimi neměli žádný problém a co se tak brodím diskuzemi o autech, tak tohle je asi nejlepší společnost na půjčení auta. Kdyby měl někdo zájem, tak tady je link, třeba se někdy někde potkáme na cestách 🙂 http://www.ofran.cz

 4. Honza napsal:

  Díky moc za článek Aleši. Můžu se zeptat, jakou půjčovnu jste použili v Malaze? Uvažuju o Record go s plným pojištěním. Cestuju s 2 dětmi a zlákalo mě přednostní odbavení. Uvažuju, že bych vzal sedačky s sebou.
  Díky Honza

  • Aleš napsal:

   Krásný den Honzo. V Málaze jsme měli půjčovnu Centauro (www.centauro.net). Nemají základnu přímo u terminálu, ale muselo se tam jet jejich svozovým autobusem (cca 15 minut cesty). Vezme to trochu více času, ale tím, že jsou trochu mimo a neplatí tak vysoké nájemné, jsou levnější. Služby, komunikace a vše potřebné bylo v pořádku, jen se chovali jako klasická půjčovna. Tím, že jsme neměli předem objednané pojištění, měli pro nás evidentně připravené starší auto. Po oznámení, že chceme full pojištění (bez kterého bych si já osobně auto nepůjčil), nám dali zbrusu nové auto, které mělo najeté cca 3000 km. Tím, že jsme neměli kreditní kartu ale pouze debetní, strhli si 300 EUR depozit, který asi do týdne po vrácení auta bez problémů vrátili. Fyzické vrácení auta proběhlo bez jakéhokoliv problému – auta vrácená s full pojištěním nijak neřeší. Jen je potřeba si dát pozor na jejich otevírací dobu, kdy otevírali ráno v 7 hodin. Pro vrácení mimo pracovní dobu mají také pravidla a možnosti, ale stojí to nějakou tu korunu navíc. Se vším všudy bych je hodnotil jako solidní a mohu je doporučit. Hodně zdaru při výběru 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *