Tipy kam vyrazit během 5-7 dní v rakouských Korutanech

Asi si říkáte, že je to tak pěkná alpská oblast, že je vlastně úplně jedno, kterou lesní / horskou cestou se vydáte. To máte pravdu. Přesto jsou tu místa, která jsou skvostná a stojí za to je neminout.

PRVNÍ DEN

Tak nějak jsme si zvykli, že už na cestě z ČR na místo ubytování (tentokrát to bylo na úžasném statku nad vesnicí Ariach nedaleko Villachu) hledáme zajímavé zastávky, kam bychom se asi jen tak nedostali.

Tentokrát to bylo městečko Murau, které má svoji historii. Kromě úhledných domů je tu příjemná procházka kolem řeky, kde nemůžete minout historický most. Vyšplháte-li se do kopce, dojdete ke gotickému kostelu, ze kterého je krásný výhled na městečko. Po dřevěných zastřešených venkovních schodech se dostanete ještě o něco výš – k zámku, který je v soukromých rukách Schwarzenbergů a bohužel není přístupný veřejnosti. Kolem zámku se můžete dostat lesíkem dolů na první parkoviště, kde můžete první 3 hodiny stát zdarma (je nutné mít za oknem parkovací hodiny).

Po cestě dále narazíte ve výšce 1795 m.n.m. taky na středisko Turracher Höhe,  které vypadalo kouzelně. Turistické chaty, hotely, krásné jezero a všude lesy. Určitě stojí za to se tu alespoň na pár minut projít kolem jezera. Nám tady bohužel pršelo, takže jsme tento vrchol pouze přejeli.

DRUHÝ DEN

Počasí bylo všelijaké (obzvláště o letošních Velikonocích), a tak jsme první den (kdy byl hlášen déšť) jen k Villachu na zříceninu Landskron. Autem se vyjede na kopec (pod kopcem byla závora, ale z nějakého důvodu byla otevřená a všichni parkovali až na parkovišti u opičí ZOO těsně pod hradem). Hrad byl bohužel do května zavřený, ale přesto stojí za to sem vyjít, a to díky krásnému výhledu na Villach i na okolí. Kdo má rád opice, tomu doporučuji navštívit opičí horu Affenberg, kde se během organizované procházky pohybujete přímo mezi japonskými makaky.

Hned vedle je Ossiacheer see, kde jsme se chtěli projít kolem jezera, ale po několika kilometrech jsme to vzdali, protože podél jezera byly samé soukromé pozemky (domy, hotely, kempy).

Vyrazili jsme proto na jednosměrnou panoramatickou cestu zvanou Villacher Alpenstrasse, která je dlouhá přes 16 km a nabízí krásné panoramatické výhledy do okolí. Cena za vjezd je 17 Euro, ale v této době byla mýtnice prázdná a závora otevřená (bez jediné známky vysvětlení) a všechny auta bez problémů projely. Panoramatická silnice končí na vrcholku pod vysílačem Dobratsch ve výšce 1743 m.n.m. Vedle parkoviště je zajímavý palouk se slunečními hodinami, lavičkami a když jsme tam byli my (v polovině dubna),  všude byla pole bílých a fialových krokusů – prostě jich tu rozhodně nebylo jako šafránu 🙂 Odtud se dá vyjít až k vysílači, ale nám bohužel počasí nepřálo.

TŘETÍ DEN

Naše cesta vedla směrem na Millstätter See.

Celou cestu se na nás usmívaly bílé štíty hor v kombinaci s loukami pampelišek. Z této strany byl pohled na Millstätter See naprosto kouzelný – však posuďte sami (viz foto) – nemohli jsme se toho pohledu nakochat. Navíc, konečně jezero, kde vedla stezka těsně okolo vody a dalo se krásně zastavit (tak jak jsme byli zvyklí třeba z Bavorska).

Pěkné zastavení bylo i přímo v městečku Millstat, kde je vybudovaná promenáda a naproti přes cestu místní zámeček (nebo hrad?). My jsme se tu dlouho nezdrželi, protože naším cílem byla soutěska u vesnice Mühldorf, která je tak trošku skrytá.

Jmenuje se Barbarossa Schlucht a nevybírá se tu žádné vstupné. My jsme ji zvládli i s 3 letou dcerou bez problémů (chodila po svých) za více než 3 hodiny. Celkově se uvádí, že je to trasa na 2 hodiny s převýšením cca 150 m. Nahoru se jde podél vody a zpět „sešupem“ lesní cestou zpět pod výchozí bod (palouk se vzrostlou lípou). Celou stezku provází nápisy s příběhem císaře Barbarrosi (opět v němčině) – ale celý příběh se dá i vygooglit v češtině 🙂

Po cestě zpět jsme se odměnili kafíčkem v zámecké kavárně v městečku Spital an der Drau. Před zámkem je příjemný parčík s poměrně velikou vodní plochou a vodotryskem.

ČTVRTÝ DEN

Opět jsme kalkulovali s počasím a rozhodli se vyjet na nedaleký vrchol – Gerlitzen ve výšce 1909 m.n.m. Cesta je opět placená a stojí 8 Euro (závora je zhruba v polovině kopce). Pokud vyjde počasí rozhodně stojí za to, protože máte výhled na všechny strany. Celý kopec je protkaný stezkami a cestami, které vedou (nejspíš nejen) na vrchol. Na kopci je „horské středisko“, kde byly ještě zbytky technického sněhu. Z parkoviště pak stačí cca 20 minut na to, abyste vyšli stezku ke kříži.

Odpoledne jsme si chtěli zajít na kávičku do Villachu, ale přihnal se takový mrak, že jsme to vzdali a raději si udělali procházku v okolí našeho statku, nakrmili ovečky, pomazlili kočičky, pohladili oslíka a dali si teplou večeři v našem apartmánu s výhledem na vrcholky kopců (které během odpoledne zapadaly sněhem).

PÁTÝ DEN

Den zpáteční cesty. I tuto cestu jsme chtěli tradičně využít na nějakou zajímavou zastávku. Naším původním plánem byla Grossglockner Hochalpenstrasse. Je to jedna z nejúchvatnějších horských silnic (mýtné tu stojí 35,50 €, ale podle fotek a komentářů to rozhodně za to stojí!). Je však otevřená až od 28.4.

Vydali jsme se proto na druhou stranu směr Graz (Štýrský Hradec). Jedná se o druhé největší město Rakouska a jeho historické centrum bylo v roce 1999 zapsáno na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. My už jsme tam byli, takže jsme ho vynechali.

Zastavili se na několika místech. Jako první to byl klášter Wernberg, kde stále působí řád misijních sester Drahocenné krve. Tyčí se nad zátokou řeky Drávy několik kilometrů od Villachu. Je zde také možnost ubytování v penzionu. Dalšími zastávkami byly jezero Worther See s krásnou promenádou (není vidět z hlavní silnice) a jezero Klopeiner See, které je uváděno jako nejteplejší jezero Evropy (v létě až 28 st.C) s kvalitou pitné vody. Pro letní dny určitě doporučujeme. S námi si tu ale obzvláště zahrálo aprílové počasí (slunce – déšť – sníh) a proto jsme pokračovali směr Vídeň (kterou je – díky opravě mostu – opravdu výživné projet).

Věřím, že pokud vyrazíte do Korutan, tak vedle běžných procházek (kterých je tu nespočet), se vám naše tipy budou hodit a ušetříme vám hodiny googlení na internetu!

Aleš

 

P.S. všechny fotky z Korutan a Štýrska (Murau, Graz a další) najdete po kliknutí na tento odkaz.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *