ŠPANĚLSKO

Ronda

Nejtypičtější pohled na město Ronda. Pěšky se dá sejít úplně dolů k řece a projít pod mostem až na druhou stranu, odkud se člověk musí zase vrátit stejnou trasou zpět. 

Ronda je krásné a turisticky velmi vyhledávané staré andaluské město, které bylo vystavěno na okraji 100 metrů vysoké rokle El Tajo. Starou a historicky mladší část města spojuje most Puente Nuevo, pod kterým protéká řeka Guadalevín. Pěšky se dá krásně projít  podél celé rokle.

Kostel Santa Maria La Mayor nabízí placenou prohlídku včetně vstupu na střechu odkud je úžasný výhled na město i do krajiny a určitě ta investice za to stojí. V ceně je i  audio průvodce v AJ, NJ nebo španělštině. Cena pro dospělého byla v roce 2017 4,5 Eura, děti do 10 let mají vstup zdarma.

Klenutou branou Filipa V. se vrátíte zpět do druhé části města. Je tu opět krásný výhled do krajiny a podél rokle směrem k prvnímu mostu terasovitá zahrada s růžemi.

V Rondě najdete jednu z nejstarších španělských býčích arén (založena v roce 1784, některé zdroje uvádějí, že je nejstarší ve Španělsku), která je dodnes funkční. Dole na fotce je také radnice a jedno z mnoha půvabných náměstí. 

Všechny ty detaily, útulné dvorečky, vchody do domů i všude přítomné stromy mandarinek a kvetoucích keřů všech druhů a barev dělají z Rondy kouzelné místo.

Cesta směrem z Marbelly do města Ronda vede kopcovitou krajinou a také národním parkem Sierra de las Nieves.

Júzcar

Hádám, že jsme narazili na největší kýč ve Španělsku - vesnici, která se kvůli Šmoulům přebarvila na modro. Na recepci našeho hotelu neprozřetelně ukázali obrázky holkám a nebylo zbytí, než tam vyrazit. Kromě domků na modro, 2 velkých Šmoulů, obrázků na květináčích, několika kýčovitých balkónů apod. ta úzká cesta serpentinami a stovkami zatáček za to opravdu ne-stála (já, coby řidič, jsem si ji dostatečně užil, moje žena už tak moc ne). Pro holky to byl ale naopak neskutečný zážitek. Do vesnice se dostanete po cestě z Rondy - jedna cesta cca 13 km.

Nás mnohem víc pobavily horské kozy. Zastavili jsme na chvíli u jednoho statku a vidíme, jak jdou kozy přes silnici "domů". Tak  si říkáme, super zážitek, podíváme se na ně........po 10 minutách (s koncem stále v nedohlednu) jsme začali litovat svého rozhodnutí (bylo už docela pozdě). To stádo muselo mít snad tisíc kusů 🙂

Marbella

Malebná Marbella má na rozdíl od jiných, uměle vybudovaných letovisek na Costa del Sol pěkné historické centrum se spoustou romantických křivolakých uliček. A to i přesto, že je považovaná za luxusní letovisko.

Pěší bulvár Avenida del Mar je ozdobený desítkou soch Salvadora Dalího a těsně na něj navazuje malý park s dvěmi osvěžujícími fontánami. Pod bulvárem najdete parkoviště - počítejte s cenou cca 2 Eur/hodinu (účtováno po minutách s cenou cca 0.034 Eur/minutu - velmi nás to pobavilo).

"Všechny cesty vedou do Říma", ale ty v Marbelle vedou na Plaza de los Naranjos (Pomerančové náměstí), s krásnou kameny skládanou dlažbou a vzrostlými pomerančovníky. Renesanční radnice s typickými balkony i řada okolních domů si uchovala původní podobu z období počátku novověku. Jeden z domů má opravdu (ne)tradičně vyzdobené okna.

Gibraltar

Gibraltar je patří mezi opravdu "zvláštní území".  Od roku 1830 se stal oficiálně britskou kolonií (jeho historie sahá o řadu let dále).  V překladu z Arabštiny znamená "Tárikova hora" a dnes zkráceně The Rock. Gibraltar má rozlohu cca 6,5 km a jeho dominanta (skála) dosahuje výšky 426 m.

Gibraltar rovněž vydává svoje vlastní mince a bankovky – gibraltarskou libru. Běžně tu lze platit eurem, ale počítejte s tím, že někdy vám vrátí euro a jindy jejich měnu. 

Pokud máte půjčené auto, je pravděpodobné, že nemá pojištění mimo území Španělska (naše autopůjčovna nás na to hned upozornila) - pak musíte nechat auto na velkém parkovišti pár metrů od hranic (cena za parkovné je cca 2 Eura/hodinu)

Vzhledem k omezenému prostoru tu dochází k raritě -  jediná příjezdová pevninská silnice na Gibraltar vede přes mezinárodní letiště. Na každém konci letiště je semafor a v případě přistání nebo vzletu letadla se doprava zastaví. My jsme za den viděli několik letadel - jedno jsme stihli vyfotit (viz letadlo v kroužku na fotce dole) a natočit.

Snad všichni turisté míří lanovkou, taxíkem, busem nebo pěšky na vrchol skály, odkud je úžasný výhled nejen na Španělsko, ale taky na nedaleké Maroko. Lístky na lanovku jsme zakoupili před přechodem "hranice", kde se kontrolují pasy (nezapomeňte si je vzít s sebou!). V ceně byla cesta minibusem přímo k lanovce (ušetřili jsme si asi půl hodiny pěší cesty).  Lístky byly o něco dražší než přímo u lanovky.

Byli jsme upozorněni, že tu hodně fouká (a foukalo),  proto je dobré vzít si s sebou větrovku (hlavně pro děti). Naštěstí lanovka se nijak ve větru nekymácela 🙂

Další zajímavostí je, že na vrcholku skály nachází jediná evropská kolonie opic (magot bezocasý). Místní si je hýčkají - snad možná kvůli legendě, která tvrdí, že dokud tam budou žít, zůstane Gibraltar britský (i přes několik referend to platí).

I když je všude upozornění, že opice jsou drzé, stejně vás nemile překvapí, jak jsou agresivní jenom když položíte batoh na zem - pro ně znamení vystřelit k vám a cokoliv je zaujme, je jejich. O tom, že byste měli někde jídlo, se nedá ani mluvit. Místní taxikář nás upozornil, že není dobré chodit ani zkratkami po schodech, protože se stává, že opice zatarasí cestu z jedné i druhé strany a jsou natolik agresivní, že vás tam uvězní... The Rock je také přírodní rezervací. 

Co nás nemile překvapilo, byla zanedbanost bývalých vojenských objektů a všeho kolem. Působilo to, že se o to nikdo nestará, všude binec (lebeda, trubky, kabely, odpadky). Vpravo na fotce je pohled směrem na evropskou pevninu.

Cesta dolů s výhledem na Afriku a dole pak místní park. 

Hlavní ulicí tu je doslova "Main Street". Spousta prvků prostě nezapře britskou kolonii 🙂

Malaga

Malaga je druhé největší město v Andalusii a současně je přístavním městem slunečného pobřeží Costa del Sol. Pro většinu turistů je to první místo, které vidí při příletu na mezinárodní letiště. Milovníci muzeí si určitě přijdou na své.

Jedete-li sem na výlet, doporučujeme parkoviště u přístavu P Marina (nad parkovištěm je stejnojmenné náměstí a info centrum) nebo budete-li mít štěstí, tak zdarma v přilehlé ulici Paseo Del Parque pod stíny platanů. Na jednu stranu od této ulice je nábřeží. Vydáte-li se na druhou stranu, jste téměř hned ve staré části města. 

Hlavní ulicí se dostanete přímo na  náměstí Plaza de la Constitución. My jsme měli štěstí a mohli si na chvíli užívat typické živé hudby a tance. Pokud byste šli z hlavní ulice doprava směrem ke katedrále, narazíte stejně jako my na holubici

Nejznámější památkou města je katedrála Catedral de la Encarnación, která byla vystavěna na dřívější mešitě. Její výška pak 48 metrů a je možné vystoupat po schodech do věže, odkud je výhled na staré město. My jsme si tuto vyhlídku nechali ujít a vyrazili se podívat na město z pevnosti. Vstup do katedrály je placený. Katedrála je tak obrovská a tak obestavěná kolem dokola, že není šance ji vyfotit celou 🙁 

Pokud vás zajímá umění - respektive jste milovníkem Pabla Picassa, jistě víte, že jeho rodný dům (a dnes sídlo jeho nadace) najdete na náměstí Plaza de la Merced. S "Pablem" se tu můžete vyfotit na lavičce budete-li tu v květnu, tak se můžete kochat krásně kvetoucími stromy, které jsou kolem celého náměstí. 

Celé město je protkané spoustou uliček vybízejících k posezení. Dole v pravém rohu fotky je vidět starý maurský hrad Alcazaba de Málaga. Vstup dovnitř je pro dospělého 2,2 Eura (rok 2017).

 Nad hradem se tyčí pevnost Gibralfaro, do které se jde cestou do kopce mimo hrad. V parném dni je to docela výšlap, ale určitě stojí za to. Město i přilehlé okolí máte jako na dlani.  Vstup do pevnosti stojí pro dospělého také 2,2 Eura. 

Calahondra

Místo, které bylo několik dní naším útočištěm a základnou pro různé výlety pro okolí. Několik km podél pláže je "chodník", který je skvělý pro procházky. Důvod je jasný - i když jsou pláže písečné, jde spíš o hrubý písek a ten ani vodou dostatečně neztvrdne, aby se dalo krásně procházet kolem moře. Nohy se boří pěkně hluboko a po pár minutách chůze už je romantice učiněné za dost 🙂 Toto místo se nachází cca 14 km severně od Marbelly.

V květnu bylo moře bylo na koupání pro většinu lidí studené, ale o moc lépe tomu asi není ani v letních měsících, protože je moře ochlazováno oceánskými proudy.

Calaflores

Nachází kousek od Malagy, ale tentokrát severně.  Pro milovníky moře je (z naší krátké zkušenosti) zajímavější tato oblast, kde jsou dlouhé pláže s volným přístupem a (co se nám líbí) dlouhé promenády, kdy to večer žije (cyklistika, venčení psů, dětské hřiště s dětmi, běžci,...). My jsme byli v apartmánovém domě těsně u moře (až na místě jsme zjistili, že patří Čechům) a měli úžasný výhled.

Laguna Fuente de Piedra

Po cestě z Malagy do Cordoby se můžete zastavit v přírodní rezervaci Laguna Fuente de Piedra. Kromě procházky kolem jezera je tu největším lákadlem možnost vidět obrovské hejno plameňáků.  Při příjezdu do info centra jsme měli plameňáky dost daleko, a tak jsme jezero objeli a měli tak možnost je vidět i slyšet (a že jsou hluční) poměrně z blízka.

Cesty do Cordoby jsou lemované nekonečnými plochami s olivovníky, mezi kterými se sem tam objeví na kopci krásná bílá vesnice (často s nějakou historickou dominantou).

Cordoba

Historie Cordoby údajně sahá až do 8. století př.n.l. a je to znát. Najdete tu nespočet kouzelných památek. Navíc starobylé centrum, které je druhé největší v Evropě, patří do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Souznění španělské a muslimské historie, která se tu prolíná na každém kroku nás okouzlilo. Také vidět ženy i muže v tradičních oblecích tu není až taková vzácnost a upřímně - je super, že se takto oblečou a můžou se cítit žensky 🙂 A pro nás turisty je to krásná podívaná.

Jednou z dominant je římský most Puente Romano, který byl postaven už v dobách Gaia Julia Caesara. Na most navazuje triumfální oblouk a opodál sloup Triunfo postavený v 18. st. 

Mešita byla postavena v r. 788 prvním chalífou Abdarrahmanem I. Stojí v místech, kde původně stával římský chrám a v nejstarších částech mešity lze vidět jeho staré sloupy a hlavice. Součástí areálu je pomerančovníkový dvůr s kašnou. Dvůr se ve večerních hodinách zavírá.

Mešita díky svým 23 000 m2 je 3. největší mešitou na světě. Vnitřní prostor mešity tvoří les sloupů z mramoru, jaspisu a porfyru. Podlaha je pokryta zlatými ornamentálními mozaikami. 

Po dobytí města Španěly v roce 1236 byla přestavěna na kostel. Práce na výstavbě katedrály pak začaly v r. 1523 - byla použita směs stylů 16. a 17. st.,  - vlámské arkády a oblouky, renesanční dóm, chór a hlavní oltář v raně barokním stylu. 

Vstupné pro malé děti je zdarma, pro dospělé cca 10 Euro. Je možné zakoupit si vstupné i na věž, ale počítejte s tím, že je to na určitou hodinu (doporučujeme zakoupit ráno, abyste se ještě týž den na věž dostali) 

Večer je město krásně osvětlené a plné procházejících se lidí. Díky tomu, že je tu přes den opravdu horko (v květnu tu bylo 37 stupňů), tak nejvíce místních je tu kolem 10. a 11. hodiny večerní. Nejste tak na ulici sami (a přesto, že jsme prošli celé město, v žádnou denní ani noční dobu jsme nenarazili na žádné pobudy, aby se člověk musel bát).

Židovská čtvrť zde patří k největším ve Španělsku. Kromě zachovalé synagogy ze 14. století tu najdete malebné úzké uličky s jednoduchými bílými domky a dvorečky se spoustou květin. 

Město má tolik neskutečně půvabných detailů a zákoutí, že snad ani nejde všechno zachytit. Každopádně společně vytváří úchvatnou atmosféru 🙂 Jestli je nějaké město, kam bych se jednou rád vrátil, tak kromě Avignonu je to právě Cordoba.

Tajemství, jak se zalévají typické květináče na zdech (aniž by byly špinavé) odhaleno 🙂 K čemu kočárek - už od 2 let praktikujeme podobné spaní - nejlépe někde ve stínu, kde hrají tradiční hudbu 🙂

Granada

Granada se rozprostírá na mírných pahorcích v úrodném údolí. Kouzelné panorama dotváří v zimních měsících zasněžené vrcholky Sierry Nevady.  Historie tohoto města sahá až do 8. století n.l.

Máte-li auto, vyplatí se zaparkovat na podzemním parkovišti nedaleko katedrály - je tu Info centrum a ze starého města se jednoduše dostanete po ulici Calle Reyes Catolicos k dominantám města - Alhambře a čtvrti Albacín. 

Dominantou starého města je katedrála. V okolí je bludiště úzkých uliček. Vstup do katedrály je z náměstí Plaza Bibrambla.  

Vedle katedrály najdete známý zrekonstruovaný maurský bazar (ten původní zpustošil před desítkami let požár). 

Z náměstí Place Nueva se můžete vydat vpravo do kopce, kde se dostanete parkem k areálu Alhambra, vlevo do čtvrti Albaicín . Druhá cesta k Alhambře vede ulicí Carrera del Darro lemované z jedné strany říčkou Darro a starými mosty a z druhé strany elegantními starodávnými domy.  

Areál Alhambra stojí na kopci a je obehnán rozsáhlou hradbou, která dává jejímu vnějšku vzhled mohutné pevnosti.  Do areálu a muzea (budova je zvenčí hranatá, ale vnitřní část tvoří kruh) je vstup zdarma.

Do zbytku prostor (např. jediný dochovaný maurský palác na světě, Partal Palác Karla V., kostel Iglesia de Santa Maria, palác dynastie Nasridovců (Casas Reales), bazén Patio de Arrayanes obklopený myrtovými keři a arkádami, Lví dvůr (kdysi střed harému), Alcazaba (nejstarší část areálu) a další) je nutné rezervovat si lístky s předstihem několika týdnů (počítejte 2 měsíce i více - dají se koupit on-line)

Stará arabská čtvrť Albaicín se nachází na kopci naproti Alhabře (pokud chcete fotku panoramatu tohoto areálu, je to pro tyto účely nejlepší místo). Nachází se tu několik zajímavých kostelů a jiných památek.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *